MEHTER KAVUKLARI TASARIMI

www.mehterkiyafetleri.com


Sitemiz en iyi 1280 x 800 çözünürlükte, Microsoft internet explorer 7 ve Adobe flash player 9 ile görüntülenmektedir.

  

 

       Mehter Başlıkları


MEHTER KAVUKLARI

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


MEHTER KAVUĞU(KIRMIZI)

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


MEHTER KAVUĞU (YEŞİL)

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


  MEHTER BÖLÜK BAŞI KAVUĞU

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MEHTER BAŞLIKLARI TASARIMI

VE SATIŞ MAĞAZASI

İRTİBAT TEL

(90) 0212 634 05 10

 
      MEHTER BAŞLIKLARI

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 MEHTER KAVUĞU(MAVİ)

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 MEHTER BAŞI KAVUĞU

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 YENİÇERİ KAVUĞU

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 ÇOCUK MEHTER KAVUKLARI

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 OSMANLI ASKERİ BANDOSU

                                                 1299'da Osman Gazi ile çalmaya başladı mehteran

1826'da feshedildiler 1911'de yeniden takım oldular. 1914'de teşklatlandılar ve Mehterhane-i Hakani ismini aldılar.

 

           www.osmanlikostumleri.com 

                   Mehter Kıyafetleri

Birinci Dünya Harbi ve Kurtuluş savaşlarına tanıklık ettiler.

Beethoven ve batılı birçok müzisyen Mehter'in etkisinde kalmış Mehter'den etkilenerek birçok beste yaptılar. Ve Mehteran diğer adı ile Askeri Mızıka Teşkilatı yüzyıllar boyunca çaldılar ve hala aynı çoşkuyla çalmaya devam ediyorlar.

                                                                    MEHTERİN TARİHÇESİ

Mehter Dünyanın ilk ve en eski alaturka Ordu bandosudur.
Hun'lar zamanındaki adı Tuğ olan ve vurmalı sazlarla nefesli sazlardan oluşan askeri mızıka okulunun Fatih'ten sonra aldığı isim, Hun'lardan beri Türk savaş tekniğinin vazgeçilmez unsuru olan askeri müziğin amacı, çok uzaklardan duyulan ve gitgide yaklaşan gök gürültüsüne benzer yabancı bir müzmin sesiyle düşmanın moralini bozup savaşacak güç bırakmamak, düşmanı teslim almak suretiyle harbi en kısa zamanda bitirmek ve böylece bir bakıma insan kıyımını önlemektir.
Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehtere ilk olarak Orhun Kitabelerinde rastlanmaktadır. Bu kitabelerde “Kübürge” ve “Tuğ” olarak anlatılan askeri bandonun,11. yy. yazılmış Divan-ü Lügat-it Türk’te Hakanların huzurunda müzik yaptığını anlatılır. O zamanlarda küvrük (kös), tomruk (davul), çenk (zil) ve nay-i Türkî adındaki sazlardan oluşan “Tuğ” lar, savaşlarda ve özel günlerde müzik yapmaktaydılar. Ayrıca “Tuğ” Türklerde hâkimiyetin de sembolü olmuştur.
Selçukluların T'abılhâne veya Nevbet hane dediği bu kurumda Hunlardan beri ikisi nefesli, dördü vurmalı altı temel çalgı yer almıştır: İslamiyet ten sonra adları zurna, boru (nefir veya şahnay), çevgan, zil, davul ve kös'e çevrilen yurağ, boygur, çöken, çanğ, tümrük ve küvrük. Savaşta ordunun önünde giden kös, davul, nakkare, zil, çevgan, çalpara, çengi harbi, zurna ve boru gibi yüzlerce vurmalı ve nefesli çalgının çalacağı müzik, savaş, tören ve oyun (spor) amaçları için özel olarak bestelenirdi.

Osmanlı imparatorluğuna Anadolu Selçuk Türklerinden geçmiştir. Şöyle ki Osman Gazi'nin kurduğu Beylik; Bizanslılara karşı birçok önlemli savaşlar kazanmış olup topraklarını genişletmiştir. Bu savaşlar neticesinde Osman Gazi'nin, Selçuklu hükümdarı Aladdin Keykubat'a yararlığını göstermek ve bu savaşlarda kazandığı bazı harp ganimetlerini Selçuklu Hükümdarına hediye olarak göndermiştir. Bu arada İnegöl kalesini de kuşatarak beyliğine dâhil ederek büyütmüştür. Bu olaylardan çok memnun kalan Anadolu Selçuklu Hükümdarı adamlarında KARA BALABAN ÇAVUŞ vasıtasıyla 1284 tarihinde Osman Gazi ' ye bir ferman göndererek kendisini kutlamış ve Emirlik payesi ile İstiklal (EGEMENLİK) sembolü sayılan Tuğ, Âlem Tabıl (DAVUL) Nakkare (ÇİFTENARA) Hakkaniyeti, Adaleti temsilinde Ak (BEYAZ) renkte sancak göndermiştir. Osmanlılarca TABLI ALI'i OSMAN adı ile anılan ilk mehter nevbeti (KONSER) 1289 tarihinde Bileciğin bir kasabası olan söğüdün büyük Mescit meydanında Osman Gazi ve silah arkadaşlarının huzurunda bir ikindi vakti ayakta dinledikleri bir nevbet (KONSER) ile Osmanlının hazarda ve seferde çok büyük hizmetler verecek olan Mehter takımı kurulmuş olur.
Osman Gazi ve silah arkadaşlarının ayak üzre dinledikleri bu nevbet (KONSER) Selçuklu hükümdarına gösterdikleri hürmetten dolayıdır. Bu adet Osman Gazi'den sonraki Padişahlarca da devam etmiştir.

Mehter Kıyafetleri

Mehterbaşı: Sırtına al kaput veya çuha "biniş" (kolları ve bedeni gayet bol cübbe) giyer, başına al renkte "kavuğa" (pamuklu kumaştan yapılan ve etrafına sarık dolanan erkek başlığı), "destar" (sarık) sarar, al "çuha" (düz, ince, tüysüz ve sık dokunmuş yün kumaş), "çakşır" (ince bir çeşit erkek şalvarı), ayaklarına sarı "mest pabuç" (çizme) giyerdi.

Cevgânîler: Kırmızı biniş, kavuk ve şalvar, sarı üçetek entari ve sarı "yemeni" (bir çeşit hafif ve kaba ayakkabı) giyerlerdi.

Zurnazenler: Başlarına mor kavuk, üzerine beyaz destar, beyaz entari, belinde kuşak, kırmızı şalvar, sarı yemeni ve kırmızı biniş giyerlerdi.

Boruzenler: Başlarına yeşil renkli destarlı kavuk, sırtlarına mor, lâcivert veya siyah çuhadan biniş, al renkli çakşır, som çubuklu entari, ayaklarına kırmızı renkli yemeni giyerlerdi.

Nakkarezenler: Boruzenler gibi giyinirlerdi.

Zilzenler: Boruzenler gibi giyinirlerdi.

Tablzenler (davulcular): Mehterbaşının kıyafeti gibidir.

Köszenbaşı: Başına kırmızı kavuk giyer, beyaz destar sarar, kırmızı kaftan (genellikle ipekli kumaştan yapılan uzun, süslü giysi), uzun mavi kuşak, içine "mintan" (yakasız uzun kollu erkek gömleği), bacaklarına kırmızı "şalvar" (her yanı geniş, ancak beliyle paça ağızları dar bir çeşit dış donu), sarı yemeni ve kırmızı biniş giyerlerdi.

 

                               MEHTERANDA BAZI KOMUTLAR VE MALZEMELERİN ANLAMLARI

KONSER

NEVBETİ

DİKKAT

HEY HEY

SAFTA TOPLAN

SAF NİZAMINI

YÜRÜYÜŞ KOLU

YÜRÜYÜŞ NİZAMINI

UYGUN ADIM

YAKŞİ KADEMİ

MARŞ

HAYDİ, YA ALLAH

KONSER DÜZENİ

NEVBET NİZAMINI

TÜRKLÜK

KIRMIZI SANCAK

İSLAMİYET

YEŞİL SANCAK

ADALET VE BATI

BEYAZ SANCAK

TUĞLAR

BEYLİKLERİ

MEHTERAN BÖLÜK KOMUTANI (EMİR-İ ÂLEM BAŞLIĞI)

ÜSKÜF

BELİNDE BAĞLADIĞI KUŞAĞA

SİLAHLIK

SANCAKTAR VE TUĞCU BAŞLIĞI

BÖRK

SANCAKTAR VE TUĞCU YELEĞİ

KARTAL KANADI

SANCAKTAR VE TUĞCU GÖMLEĞİ

MİNTAN

BÜTÜN MEHTERANIN PANTOLONU 

ŞALVAR

ÇEVGANI VE SAZ EKİBİ BAŞLIĞI

KAVUK

İÇİNE GİYDİKLERİ ENTARİ 

ÜÇETEK

ÜZERLERİNE GİYDİKLERİ

CÜBBE

BÜTÜN MEHTERAN AYAKKABISI

YEMENİ

BÜTÜN MEHTERANIN BELİNE SARDIĞI

KUŞAK

HALKALARDAN ELBİSE GİYENE

MUHAFIZ-ZIRHLI

BAŞINA GİYDİĞİNE

MİHFER

OMUZUNA TAKTIĞI TEPSİMSİ YUVARLAĞA

KALKAN

MEHTER BAŞININ KONSERİ İDARE SOPASINA

ASA

KABA ZURNA

ZURNAY

BORU -TROMPET

BURGAY-NEFİR

NAKKARE

ÇİFTENARA-KOSADUMBUL

ZİL

CENG-SANC-ZENÇ

DAVUL

TABIL-TIVIL

KÖS

KUS-KÖBÜRGE-KÜVRÜĞ

MEHTERAN BÖLÜK KOMUTANI

EMİR-İ ÂLEM

KONSER MUSİKİ ŞEFİ

MEHTERAN BAŞI

ÇEVGENLERE

ÇEVGANİ

SANCAK TAŞIYANLARA

SANCAKTAR

SANCAKLARI VE TUĞLARI TAŞIYAN OMUZLUKLARA  

HAMA-İ

 

 

 

Dizayn by Sağdıç

(www.osmanlikostumleri.com)sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SAĞDIÇLAR TEKSTİL'E aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz